• Selam Alex. Nerelerdesin. Niye sildin kullanıcı mesaj ve kullanıcı sayfanı. Özletme kendini katkılarına devam et. Bu projenin 1000'i geçmesini sağlamalıyız. İyi geceler.--Reality006 22:37, 17 Marta 2011 (EET)

Gagauz diliDüzenle

Merhaba Alex bey,

Ben Sevilay Beyatlı, Türkiyede, Istanbul Kemerburgaz üniversitesnide doktora öğrencisiyim ve doktora konumun bir parçası olan Gagauz dilinin biçimbilimsel çözümlemesini yapmaktayım. Biçimbilimsel çözümleme işlemi bir biligisayar programı ve sonucunda bir sözcüğün en küçük anlamlı birimleri olan morfemlerin (biçimbirimlerin) bulunması ve sözcük yapısının çözümlenmesi yapmaktadır. Bu işlem hem imla denetimi hem de makine çevrisinde kullanılabilir. Biçimbilimsel çözümleme doktora tezimin çok önemli konusudur ve iyi bir bir sonuç elde etmek için yetrince literatür taraması yaptım Gagauz dili hakkında ama henuz bazı soru işaretleri var kafamada, örenk olarak (geniş/şimdiki) zamanlar nasıl şekilenir hangi ekleri alarak. Türkçe bilgim yetersiz kalıyor sadece kelime köklerini bulmakla yardımıcı oluyor bana ve bildiğim kadarıyla Türkçe Gaguazcaya benzememktedir, bu konuda bana yardımcı olursanız bazı sorularımı cevaplayark çok mutlu olurm.

Sizleri de bu konu hakınnda kafanız da her hangi bir soru oluşursa mutlulklara cevaplaya bilirim.

Saygılarımla

Sevilay

Dear Alex, I'm writing to you because I am working on a morphological analyser for Gagauz. A morphological analyser is a computer program that models the morphology of a language. It can be used for both spellchecking and machine translation. The analyser is part of my thesis work at Kemerburgaz University in Turkey. While I have access to some good descriptive literature on Gagauz, there are still some questions that I have, for example how the aorist/present tense is formed for different classes of verb stems. I know that Gagauz is not the same as Turkish and my knowledge of Turkish can only get me so far, so I am asking if you might be able to answer some questions about Gagauz to help my work ? I would also be happy to answer any of your questions, and to explain how the spellchecker or machine translation might work.


Best regards,

Sevilay Beyatli